Askerlik Üzerine

Bu ülkenin aslında en önemli meselelerinden birisidir bu askerlik olayı. TC Anayasa’sının ilgili hükümlerine göre 20 yaşına gelen her türk erkeği askerlik yoklamasını yaptırır. Şöyle bir incelenirsiniz askerliğe elverişli misiniz değil misiniz diye? İncelenirsiniz derken lafın gelişi tabiki. Siz sorununuzu söylemediğiniz sürece onlar göz yummayı tercih ederler. Neyse…

Ben olaya şu yönüyle bakmak istiyorum: Üniversite bitirmemiş bir insanın 15 ay gibi uzun bir süresini askerliğe feda edilmesi beklenir. Bu düzgün bir insanın yaşantısını değiştirebilecek uzunlukta bir süredir. Mesela bir insan bu sürede İngilizce biliyorsa rahat rahat unutabilir askerlik yaparken. Ya da elinden herhangi bir iş geliyorsa bu işe olan uzmanlığını kaybedebilir. Ama kabul de etmek gerekiyor ki öyle insanlarla askerlik yapıyorsunuz ki keşke uzun dönem askerlik 30 ay olsa diyorsunuz. Çünkü bazı tipler o kadar kontrolden çıkıyor ki onların bu toplumda bir birey olmasını düşünmek bile istemiyorsunuz. İşte ben de bu insanları gördükçe üniversite okuduğuma şükür ettim.  Hatta bana ilk kez bir katkı sağladı bile diyebilirim. Sanırım bu işin bana kazandırdığı tek şey bu insanları, kısacası ülkemi bana tanıtması oldu. Tabi ki biraz da sabır o kadar.

Askerliğini kısa dönem yapacak arkadaşlarıma şunları söylemek isterim: Her şeye hazırlıklı olun çünkü hayatınızda hiç göremeyeceğiniz tipleri burada göreceksiniz. Herkese çok yüz vermeyin zira ben o çizgiyi çoğu kez kaybettiğim için canım bir çok kez sıkıldı. Bir de insanları kullanmaya alışın. Evet itiraf ediyorum ki çok insan kullandım askerde ancak bu köprü ayı, dayı fonksiyonu askerliği biraz da olsa rahat yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Not: Üzerine konuştuğum uzun dönem güruhun tamamı kötü değildir. Hatta o kadar temiz insanlar gelir ki onlara üzülürsünüz. Yani her uzun dönem kötü değildir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.