Gezi Parkı Mersin Dayanışması

Mersin halkı olaylar başladığından beri her gün akşam saat 18.00’de Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Barış Meydanında bir araya geliyor. İlk gün katılımın düşük olduğu alanda ikinci ve üçüncü günler gerçekten bayram havasında geçti. Polisin hiçbir müdahalede bulunmadığını da düşünürsek gerçekten ülke çapındaki sorunun aslında nereden kaynaklandığını da rahatça tahlil edebiliriz herhalde. Mersinde neler olup bittiğini şöyle bir özetlemek isterim:

Gezi Parkı Direnişinin ilk günü Mersin Halkı sosyal medya üzerinden örgütlenerek Barış Meydanı’nda toplandı. Herhangi bir sorun çıkmadı herhangi bir polis müdahalesi olmadı. Gençler şarkı söyleyerek eğlendiler. İkinci gün halkınForum Alışveriş Merkezi önünde toplanmasınının ardından Barış Meydanı’na gruplar halinde yüründü. Burada konuşmalar yapıldı. Chp durumu biraz sahiplenmek istese de buna izin verilmedi. Daha sonra Adnan Menderes Bulvarı üzerinde toplanan halk buradan geçen arabaların da eşlik etmesiyle eğlenmeye başladı. Zaman zaman tatsız olabilecek eylemler gezi parkı hareketinin özünü anlamış duyarlı vatandaşlar tarafından engellendi. Akşam saat 21.00 e gelirken bir grubun, o sırada türkçe olimpiyatları düzenlenmekte olan Marina Alışveriş Merkezi’ne yürümek istemesiyle polisin müdahalesi geldi. Ancak burada polisi olayların çok büyümesini engellemeye çalışmasından dolayı önce övmemiz gerekiyor. Zira çok uyarı yaptılar. Tam o uyarılar etkisini göstermeye başlamıştı ki ara sokaklardan çıkan iki toma aracı tekrar insanlara su sıkınca bu sefer aralarında barlardaki insanların da olduğu bir grup da tepkiye katıldı ve polis geri çekilmek zorunda kaldı. Bu saatten sonra yolu çöp konteynerleri ile kapatan grup birinci çevre yoluna çıkıp trafiği kapattı. Yaklaşık 1 saat sonra polis buraya da müdahale etti. Olaylar sabah 4’e kadar sürdü ve otuzun üzerinde gözaltı ile sonlandı.

Desteğin 3. günü de aynı ikinci gün gibi renkli görüntülere sahne oldu. Toplanan kalabalık şarkılar söyleyip eğlenirken polis yine olaylara uzak kaldı. Hatta şöyle söyleyebilirim ki alanda ve çevresinde hiç üniformalı polis görmedim. Ancak akşam hava karardıktan sonra yine provokatörler sahne aldı ve kamu mallarına zarar vermeye başladılar. Polis yine ortalarda yoktu ve herhangi bir müdahalede bulunmadı. Ancak grup polisi üzerine çekmeye kararlıydı ve etrafa saldırılar düzenleyerek foruma doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada 2 tane akrep ismi verilen polis aracının kalabalığa yaklaşması insanları geri Barış Meydanı’na çekilmeye itti. Bu saatten sonra yine herhangi bir polis müdahalesi olmazken duyarlı vatandaşların çok  çaba sarfettiği görüldü. Gece saat 01.00 sularında polisin müdahalesi forumun önüne tekrar çıkan kalabalığa geldi. Olaylar bir süre daha devam etti.

Not: Mersin gerçekten çok renkliydi bir kaç gündür. Tabiki bunda müdahale etmemek için kendini zorlayan polisin hakkı yenemez. Bazı zamanlarda çok gereksiz hamleler yapıp kalabalığın sinirini arttırsa da ben genel olarak Mersin Polisi’ni başarılı buluyorum. Genel olarak kalabalıklar da fazla bir tahribe meydan vermeden desteklerini verdiler. Sadece küçük bir kesim polisle çatışmak için elinden geleni yaptı. Bugün için herhangi bir eylem olup olmayacağını bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz.

 

                   

               

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.