Hayko Cepkin’in Arkasındaki Müzik Gücü

15 Mart Edirne Pena Konseri’nin hemen akabindeki görüşlerimi ve Hayko Cepkin’in performansının Türkiye standartlarının üzerinde olduğunu belirtmiştim. Aslında bahsetmem gereken bir konu daha vardı ki bence sahnede kullanılan ışık ve ses oyunlarının arkasındaki insanlardan da bahsetmek gerekiyor.

Benim ilk konserini izlediğimden bu yana aklımda hep bu işi nasıl yaptığı ile alakalı soru işaretleri vardı. Sesin yankılanması tonmaister’ın iş yapışı ile açıklanabilir tabi ki. Haluk Levent’in konserlerinin içerisinde bulunmuş birisi olarak bu arkadaşların işin içerisinde ne kadar katkısı olduğuna da daha önce bir çok tanık olmuştum. Ama Hayko’nun çalıştığı arkadaşlar bizzat arkadaki davulcu kadar, öndeki bass gitarist ve elektro gitarist kadar aktif çalışıyorlar.

Söylemek istediğim şeyi şöyle açayım ki kendileri görüntü almama izin vermedikleri için sadece yazı ile anlatmak durumundayım: Hayko Cepkin sahnede görüntü olarak 3 müzisyen ve bir de kendisi olarak görünüyor. Ama dikkat ederseniz bu arkadaşlar vokal yapmıyorlar. Bunu zaten dünyada kullanan bir çok müzisyen bulunuyor. Midileri daha önceden kaydedip, metronom yardımıyla direk kulaklık monitörlerine gelen bu seslerle mükemmel performans ortaya koyabiliyorlar. Ancak Hayko sadece bu sistemi kullandırmıyor aynı anda da seslerle aktif olarak oynuyorlar. Bu tonmaister iki arkadaş o kadar işin içindeki gözlerini sahneden bir an ayırmıyorlar ve anlık ses oyunlarıyla müziğe direk olarak yön veriyorlar ki tahmin edebilirsiniz ki bu da bir metronom ve büyük müzik bilgisi gerekiyor.

Şimdi bana diyeceksiniz ki ne var bunda. Bu adamlar zaten bunun altyapısı ile kendilerini özel olarak yetiştiriyorlar. Evet bunda herhangi bir problem yok zaten. Ben bu yazıyı yazarken daha önce işin içerisinde bu kadar olan başka bir tonmaister ve ışıkçı görmediğim için bu yazıyı yazıyorum aslında. Biraz da arka planda kalan bu insanlardan bahsedip gözden kaçmamalarını sağlamaya çalışıyorum. Umuyorum bir gün bir yerlerde tekrar karşılaşma şansı yakalarım da bu sefer video çekmeme izin verirler.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.