ipad Pro 2018: Almaya Değer mi?

Bundan tam 2 ay önce İpad Pro’yu almaya karar verdiğimde fiyat konusunu kafamda bir türlü anlamlandıramıyordum. Son çıkan 3.nesil ürünlerin fiyatı 5.899 TL’den başlıyordu ve gerçekten piyasadaki bir çok bilgisayardan pahalıydı. Tabi bu aleti alınca sadece tableti almak yetmiyor: Apple Pencil 2 alacaksınız, ki fiyatı 950 TL… Bir de bilgisayar gibi yanımda taşıyıp öyle kullanacağım derseniz de klavye almanız gerekiyor ki bunun da fiyatı 1.300 TL.

İlk almaya karar verirken hayır diyordum, bu kadar para verilmez. Çünkü net bir hesap yapınca bu cihaz bana 8.000 TL’ye geliyordu. Bu fiyatın ne demek olduğunu söyleyeyim: Piyasadaki bazı Macbook Pro’ların fiyatları bu civarlarda. Hatta 15.4” 2015 Macbook Pro’ları bile ikinci elde bu fiyata bulmak mümkün.

Araştırmaya devam edince şuna benzer bir geekbench testi ile karşılaşmıştım.

Fotoğraflarda gördüğünüz geekbench testleri güncel(Zamana aldırmayın. Çünkü ortalama skorlar çok fazla değişkenlik göstermiyor). O zaman baktığımda da benzer sonuçlar çıkmıştı. Yani ne diyor sonuç: İkinci elde 8.000 TL’ye alacağın Macbook Pro’nun performansı 11” olan İpad’den daha düşük. Biraz daha derinlerine bakıyoruz: Eğer biraz daha iyi bir performans istiyorsak 13” olan Macbook Pro’ya yönelebiliriz. Buna benzer bir ürünü Apple Türkiye’nin sitesinden sorgulattığımzda en az şuna yakın bir fiyat çıkıyor:

 

Geekbench’de yaklaşık 1500 puanlık bir fark var çoklu çekirdek testlerinde. Arada da bütün ekipmanları tamam olan bir iPad Pro’ya göre 4.000 TL’lik fark. Değer mi tabi ki sizin takdiriniz.

Değer diyenler ne olursa olsun bir bilgisayar istedikleri ve mobil sistemli çalışmayan bir iPad istemedikleri için bu farka katlabilir. Ben ise kendi kullanıcı deneyimimi söyleyeyi: Evimdeki PC’yi parçalayıp donanımlarını satmaya başladım. Bu arada yanlış anlaşılmasın… Bu tableti alınca başka bir şeye ihtiyacım kalmadı demek için söylemiyorum bunu. Zaten bir iMac alma isteğim vardı. Bu süre zarfında videolarımı nasıl düzenleyeceğim, nasıl idare edeceğim tarzı soru işaretleri vardı kafamda. Ama tablet geldikten sonra bir kere bile masa üstü bilgisayarımı açmaya ihtiyaç duymadım(Tabi bu da oyun oynamayı seven bünyeye göre değişiklik gösterebilir).

Kısacası 2018 Model iPad Pro gerçekten çok başarılı bir cihaz olmuş. Hatta son bir kaç yıldır, Airpods’dan beri Apple’ın yaptığı en iyi cihaz bile diyebilirim(Airpods hala birinci sırada).

Almayı düşünen varsa, kafası karışık olan kişiler hem buradan hem de youtube’daki kanalım üzerinen soru sorarlarsa sorularını cevaplarım. Merak eden olursa diye de videonun sonuna kutu açılış videosunu ekliyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere. Hoşçakalın…

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.