Kuruş Hesabı

Cep telefonu şebekeleri tarifelerini kontörden kuruşa aktardıklarında ortaya bazı sorunlar çıktığını çeşitli haber kaynaklarından takip etmişsinizdir. Ben de  kendi operatörüm ve bağlı bulunduğum tarifedeki gizli zamları kısaca anlatmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Kontörden kuruşa geçileceği gün olan 31 Mart 2010 akşamı hattımda 52 kontörüm vardı. Sabah kalkıp baktığımda ise 52 kontör 10 lira 40 kuruş olarak çevrilmişti. Yani kontörün birim fiyatı 20 kuruş olarak belirlenmiş.

Genç Avea

Tabloda gördüğümüz gibi 20 Türk Lirası değerinde konuşma yüklediğinizde tüm avea abonelerine arama yapmanın 5 dakikası 50 kuruş olarak belirlenmiş. Ancak, kuruş hesabına geçmeden bu aramaların 5 dakikası 2 kontördü. Yani bir gecede yapılan zam miktarı %25…

Yine aynı tarifede 30 Türk Lirası değerinde konuşma yüklediğinizde tüm avea abonelerine arama yapmanın 10 dakikası 50 kuruş olarak belirlenmiş. Kuruş hesabına geçmeden, aramaların 10 dakikasının 2 kontör olduğunu düşünürsek; yine %25’lik bir zam ile karşılaştığımızı görürüz.

Son olarak kısa mesaj gönderilerini inceleyelim. Kontörlü hatlarımızdan attığımız her mesaj 1 kontör olarak ücretlendirilirken, kuruş hesabında bu miktar 30 kuruş olarak belirlenmiş. Yani zam miktarı %50!

Şeffaflık adına kontörden kuruş hesabına geçtiğini halka anlatmaya çalışan operatörlerin bir gecede yaptıkları zamlar ortada. Bu zamlar karşısında kimlerin ne kadar sesini çıkaracağını bekleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir