Zorunlu Askerlik

İş yerinde birlikte çalıştığım Pakistanlı arkadaşım Türkiye’ye dönüp askerlik hizmetimi tamamlayacağımı duyunca bayağı bir şaşırdı: “Nasıl yani sizde askerlik zorunlu mu?” Siz de değil mi? diye sormadan edemedim tabi. Konu da buradan aklıma takılınca askerlik uygulamasının zorunlu olduğu ülkeleri araştırıp sizinle de paylaşmak istedim.

Tahmin edeceğiniz gibi dünyanın asıl oyuncularında askerlik zorunlu değil: Amerika birleşik devletleri Vietnam Savaşı’ndan sonra aşamalı olarak paralı askerlik uygulamasına geçmiş. İngiltere ve Fransa başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde de zorunlu askerlik uygulaması bulunmuyor. Yunanistan ve Bulgaristan’da ise bu hizmet hala bulunmakla birlikte vicdani ret gibi bir hakkınız ya da zorunlu kamu hizmeti gibi bir seçeneğiniz var. Gelelim Ortadoğuya… Bu bölgedeki ülkelerin büyük bir kısmında durum Türkiye’dekinden farklı değil. Mesela yahudi bir İsrail vatandaşı iseniz  ve kadınsanız hayatınızın iki yılını veya erkekseniz hayatınızın üç yılını askerlik hizmetine ayırmanız gerekiyor. Yine Ermenistan ve İran’da da durum pek farklı değil. Gelişmiş ekonomilerden Çin’de askerlik yapmak bir zorunluluk değilken Rusya’da durum tam tersi. Konuyu kapatırken Türkiye’de ki sistemi bilmeyenler için anlatayım: 20 yaşından gün alan ve üniversite mezunu olmayan her türk vatandaşı on beş ay askerlik yapmak zorunda. Üniversite mezunları ise altı ay ya da on iki ay…

**************

Geçenlerde yarı Türk yarı İngiliz bir arkadaşla tanıştım: Sami… Çok ilginç bir hikayesi var: Sami 26 yaşında ve Türkiye’ye gidemiyor. Şöyle ki: Annesi ile babası İstanbul’da tanışıp evleniyorlar ve Londra’ya geliyorlar. Çocuk doğduktan sonra babası her iki vatandaşlıktan da faydalansın diye oğlunu Türk vatandaşlığına da kaydettiriyor.  Olay da burada başlıyor: Hayatında sadece bir kaç kez, o da tatil amacıyla, Türkiye’ye gitmiş bu arkadaşımıza konsolosluktan bir kağıt geliyor: Tahmin edebileceğiniz gibi zorunlu askerlik hizmetini yapması için gelen bir celp. Bu arkadaşımız Türkçe bile bilmiyorken askerlik yapması isteniyor. Nasıl olacak sizce bu iş?

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.